2415/41
Gustaviansk konsol af forgyldt træ med plade af Ölandsten (afslået hjørne), sarg udskåret med bladværk på blåmalet baggrund. 18. årh.s slutning. H. 81. B. 94. D. 48.
.
Konsollen er i rigtig fin stand.
Pladen er original men har en reparation i midten hvor den har været knækket. Bagerste hjørne er knækket af og stykker mangler. Forgyldningen er delvis original med retouchering overalt.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag
24 bud