1917/1541
Store Kongensgade skrivetøj af fajance, dekoreret i underglasur blå med stiliseret design. Høje del med to huller til henholdsvis blæk- og sandhuse; foran pennegemme. 18. årh. H. 8 cm L. 23 cm B. 12 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere afslag langs kanter. Fremstår uden blæk- og sandhuse.
Varia, 25. april 2019
Vurdering
Hammerslag