Grønlandsk dukke i form af eskimokvinde med barn af udskåret træ, med tøj af skind og stof. H. 30. Et stykke narhvalstandstand. L. 13. Holder af hvalrostand, udskåret med slædehund. H. 7,5. Samt grønlandsk landskab med isbjørne på isen. Sign. K. Andreassen 1933. Olie på lærred. 35×54. U.r. (4)
Dukke med afslag på hånd, slitage på beklædning. Fremstår med alders- og brugsslitage, bl.a. i form af revner i narhvalstand og holder. Holder limet. Maleri med flere mindre huller, trænger til rens.
Varia, 26. marts 2015
67 bud