2422/​618

Saxbo

Rund vase af stentøj modelleret med smal munding. Øverste del med indridsninger i relief. Dekoreret med mørkebrun glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark, 307. Udført 1937–1949. H. 25.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

103325 3.400 DKK
961287 3.200 DKK
1091619 (Autobud) 3.000 DKK
961287 2.900 DKK
1091619 (Autobud) 2.800 DKK
961287 2.700 DKK
1091619 2.600 DKK
800608 2.500 DKK