1409/​56

Wilhelm Marstrand, 19. årh.

P. C. Skovgaard, 19. årh.

Christen Dalsgaard, 19. årh.

En sømand, En dame og herre i samtale, En bondeknøs samt En bondepige. Henholdvist betegnet Marstrand, betegnet på bagsiden Marstrand, betegnet Skovgaard og sign. C. D. Pen og bly på papir, heraf ét monteret på papir. Lysmål 22×16, bladstørrelse 13×10, bladstørrelse 19×11 og lysmål 22×13. (4).

Enkelte fugtpletter. Papiret er gulnet.

Ældre malerier og møbler, 24. februar 2014

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.450 DKK

(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
750 DKK