Iznik flise fragment af keramik, dekoreret i grøn, blå og rød med nellike, tulipan m.m. på hvid grund. Tyrkiet 16. årh. 25,5×12,5 cm.
Proveniens: Købt hos Ferlov i 1965
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020