2418/531
Henry Hans Schubell (f. Helsingør 1906)
“Pragh”. Lænestol med armlæn og ben af bejdset bøg. Sæde samt dybthæftet ryg betrukket med blåt stof. Udført hos Schubell & Madsen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre hak. Betræk med pletter, smuds og mindre defekter.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud