2422/740
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Krukke af chamottestentøj modelleret i firsidet form og med cirkulær munding. Modelleret med reliefdekor. Dekoreret med transparent mosgrøn glasur med enkelte turkisgrønne og mørkeblå islæt. Sign. E.ST.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 19,2. B/L. 16.
Vurdering
Hammerslag
968927 | ||
1091619 | ||
1021892 | ||
1091619 | ||
823614 | ||
826128 | ||
823958 |