2422/​740

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Krukke af chamottestentøj modelleret i firsidet form og med cirkulær munding. Modelleret med reliefdekor. Dekoreret med transparent mosgrøn glasur med enkelte turkisgrønne og mørkeblå islæt. Sign. E.ST.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 19,2. B/L. 16.

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

968927 3.200 DKK
1091619 3.000 DKK
1021892 2.900 DKK
1091619 2.800 DKK
823614 2.700 DKK
826128 2.600 DKK
823958 2.500 DKK