2435/813
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Et par spisebordsstole med ben af stål. Sæde og ryg betrukket med brunt, farvet skind. Model 3107. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre slitage på skind på toppen af en stol.
Vurdering
817521 | ||
1002919 |