Antagelig Rusland, ca. 1900
Kejserlig signet med rundt, tilspidset håndtag af lapis lazuli, monteret med konkavt fodstykke af forgyldt bronze på rund ej indgraveret stempelpude. Tilsyneladende umærket. Antagelig Rusland. Ca. 1900. H. 12. Diam. 2,7 / 3,2.
Proveniens: Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Rusland (1860–1922); hendes datter, dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952); hendes søn, Arveprins Knud (1900–1976), hans datter, Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018). Før hendes død overgik signeten til privateje, hvilket den har været indtil i dag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. december 2020