1917/​1707

Messingbeslået fuldskæftet jagtgevær i flint af Jean de Wyck omkring 1740 med flad bananformet lås mærket JEAN DE WYCK AUTRECHT. Sideblikket er gennembrudt og slynget, piben er ca. 88 cm. lang bagtil ottekantet fortil rund i kaliber ca. 20 mm. kolben har kindpude og netskåret hals, skæftet afsluttes i messing og ladestokken fastholdes af 3 kannelerede rørkner. (1)

Ifølge Støckel arbejdede Jean de Wyk i Utrich ca. 1690–1730, men dette jagtgevær må være lidt senere.

Alt jern plettet og noget rustmærket. skrue udskiftet ved batteriet og næsestykket samt ladestokken er ikke oprindeligt. En flis mangler på forskæftets underside.

Varia, 25. april 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.600 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK