1511/689
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Skammel med ben af eg betrukket med blå uld. Model 91. Udført hos Mikael Laursen, Århus.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Senere betræk med let slitage.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015
Vurdering
Hammerslag