1511/​689

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

Skammel med ben af eg betrukket med blå uld. Model 91. Udført hos Mikael Laursen, Århus.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Senere betræk med let slitage.

Moderne kunst og design, 10. marts 2015

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

850 DKK

(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK