2131/781
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Lænestol med tilspidsede ben af mahogni, betrukket med blågrønt møbelstof. Udført hos snedkermester Frits Henningsen, København. 1940–50'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med pletter og slitage.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud