2131/​781

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Lænestol med tilspidsede ben af mahogni, betrukket med blågrønt møbelstof. Udført hos snedkermester Frits Henningsen, København. 1940–50'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med pletter og slitage.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

2.000–3.000 kr

Hammerslag

4.000 kr

16 bud

(Autobud) 4.000 kr
4.000 kr
3.400 kr
3.200 kr
(Autobud) 3.000 kr
3.000 kr
(Autobud) 2.600 kr
2.500 kr
(Autobud) 2.100 kr
2.000 kr
(Autobud) 1.250 kr
1.200 kr
(Autobud) 1.150 kr
1.100 kr
1.050 kr
1.000 kr