Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Bordlampe, skål samt en vase af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Lampe: H. ekskl. montering 24. Skål: H. 7,5. Diam. 26,5. Vase: H. 23,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lampe: orindeligt en vase med senere gennemboret hul nederst. Skål: Enkelte mindre afslag og glasurafskalninger langs øverste kant.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021