1921/712
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 375 S”. Fodskammel med stel af eg. Hynde betrukket med gråbrun Kvadrat uld. Formgivet 1969. Udført og mærket hos Getama, 2018.
Proveniens: Udstillingsmodel fra Getama salgsudstilling, København.
Dette emne handles i fuldmoms
Udstillingsmodel. Fremstår med minimal brugsslitage.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
48 bud