2148/​16

Engelsk maler, 18. årh.

Et par portrætter forestillende Reverend (pastor) John Seland (d. 1767) iklædt sort kåbe og hvid paryk samt antagelig dennes hustru, rødkindet og med brunt, krøllet, halvlangt hår, iført blå-grøn kjole med tylsbesætning i udskæringen. Usignerede. Olie på lærred. Hver 77×63. (2)

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 695, 2001, nr. 1673. Afbildet s. 274.

Behov for let overfladerensning. Krakeleringer. Mindre afskalninger. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK