1734/​506

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“BO 72”. Sæt på fire armstole med stel af bøg. Sæde og ryg betrukket med koksgråt uld. Udført i 1960'erne hos Bovirke. (4)

Litteratur: "Finn Juhl Memorial Exhibition, Japan 1990, s. 137.

Dansk Kunsthåndværk nr. 12, 1951.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Løse samlinger. Enkelte hårrevner. Flere samlinger med spartelmasse. To stole med reparationer, den ene foran på armlæn, den anden bagerst ved armlæn. Uoriginale skruer under sæder. Senere betræk i sæder.

Moderne kunst og design, 22. august 2017

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag