1739/​770

Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)

Figur af stentøj modelleret i form af dreng med tigerunge. Dekoreret med sungglasur. Sign. monogram, 20244. Kgl. P. H. 26.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 26. september 2017

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK