1739/770
Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
Figur af stentøj modelleret i form af dreng med tigerunge. Dekoreret med sungglasur. Sign. monogram, 20244. Kgl. P. H. 26.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. september 2017
Vurdering
Hammerslag