1738/1515
Kinesisk Guanyin hoved af patineret bronze, med opsat hår og krone støbt med en buddha og hjælpende ånder. Qing, 19. årh. H. 43 cm.
Proveniens: Erhvervet i 1965 hos antikhandlende Ole Haslund, København.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle afslag, ridser og mærker, områder med ir.
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag
35 bud