Foto endnu ikke klar
891/​722

Kinesisk flat røgelseskar af bronze med “ringhanke”. Mærke Xuande 17.-18. årh. Vægt 274 g. H. 4 cm. Diam. 10/13 cm.

Proveniens: Efterkommere af Poul Laursen (1910–1983) som arbejdede for Store Nordiske Telegraf-Selskab og blev udstationeret til Shanghai fra 1947–1951 sammen med sin hustru Trine Laursen. Efter hjemkomsten til Danmark var han først underdirektør, siden vicedirektør og til sidst med titel af direktør for det juridiske område.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: asian@bruun-rasmussen.dk

Asiatisk kunst, 29. november 2019

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK