1618/​2021

Jules Jurgensen

Diamant herrearmbåndsur af 14 kt. hvidguld. Mekanisk værk med manuelt optræk. Sølvgrå skive med sølvfarvede visere og diamant timemarkører. JJ optrækskrone. Ubrugt alligatorrem med C-spænde af stål. Urets diameter ca. 34 mm. 1960'erne.

Service certifikat dateret 27. juli 2005 samt Jules Jürgensen æske medfølger.

Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Herrearmbåndsure, 4. maj 2016

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK