Serge Poliakoff (f. Moskva 1900, d. Paris 1969)
“Composition rouge, verte, bleue et jaune”, 1956. Sign. Serge Poliakoff, 95/150. Trykt hos Pons, Paris. Udgivet af Nesto Jacometti, L'oeuvre gravée, Zurich. Litografi i farver. Lysmål 60×44.
Litteratur: Rivière 12; Schneider 12.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 9. december 2020