917/​261

Karel Appel (f. Amsterdam 1921, d. Zürich 2006)

“Comme les planètes”. Sign. Appel 59. Olie på lærred. 130×195.

Udstillet: Gimpel Fils Gallery, London, 1959, kat. nr. 14. Proveniens: Gimpel Fils Gallery, London. Proveniens: Lord Balniel, London. Proveniens: Stephen Mazoh, New York. Proveniens: Private collection, New York. Proveniens: Private collection, Vancouver. Proveniens: Private Estate, (by descent) Vancouver. Proveniens: Privatsamling, Holland.

CoBrA, 5. december 2023

Vur­dering

1.875.000–2.600.000 DKK

Hammerslag

1.800.000 DKK