2039/​747

Henriette W. Leth

“The Big Apple”. Skulpurel stol af stukket, flettet bøg. Formgivet 2000. Udført af Henriette W. Leth.

Proveniens: Henriette W. Leth. Yderst sjælden stol som findes i fire eksemplarer, som alle varierer.

Henriette Leth er medgrundlægger af designgruppen Kropsholder, som blev et laboratorie for ekperimentel møbeldesign. Gruppen bestod af 14 kvindelige designere. Henriette Leth dimmiterede fra Danmarks Designskole i 1998.

Udstillinger:

“Gathering”, Design Museum Holon, Israel, 2014

Danish Crafts Collection CC15, Maison et Object, Paris, 2011.

Growing Materials, VIA, Paris, 2008.

Lace in Design, Musée de Retourac, Frankrig, 2008.

Made in Denmark, Earls Court, London, 2007.

Studio Denmark, Gallery Asto. Los Angeles, USA, 2003.

Danes on the Move, Travelling Design Exhibition, USA, 2001–2002.

Brugspatina, herunder ridser, mærker, pletter og skjolder.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

10.000–12.000 kr.

Hammerslag