11926/78
Dansk barok chatol af egetræ, ligeknækket front og overdel hvori to fyldningsdøre. 18. årh.s sidste halvdel. H. 225. B. 120. D. 90.
Proveniens: Skovridergården under Svenstrup Gods nær Køge.
Sælger oplyser: Alders- og brugsslitage.
Kunst, antikviteter & design, 29. juni 2019
Vurdering
Hammerslag