11926/​78

Dansk barok chatol af egetræ, ligeknækket front og overdel hvori to fyldningsdøre. 18. årh.s sidste halvdel. H. 225. B. 120. D. 90.

Proveniens: Skovridergården under Svenstrup Gods nær Køge.

Sælger oplyser: Alders- og brugsslitage.

Kunst, antikviteter & design, 29. juni 2019

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK