2014/720
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 260A”. Højrygget lænestol med stel af eg. Sæde samt ryg betrukket med stribet gul uld. Udført hos Getama, Gedsted.
Litteratur: "Dansk Kunsthåndværk nr. 6, 1956.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og -mærker. Betræk med enkelte pletter, bundbeklædning med hul.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud