1831/​1624

“Mælkespand” af porcelæn, modelleret med vædderhoveder, dekoreret i farver og guld med høns, indvendig dekoreret med insekter. Mærket med krydsede pile i guld. Sèvres stil. 19. årh.s slutning. H. 21,5/26. Diam. 25.

Reparation ved hanke. Slibning på kant, to hanke mangler. Et vædder med reparation på horn. Slitage på horn. Aflejringer indvendig.

Varia, 2. august 2018

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK