1831/1624
“Mælkespand” af porcelæn, modelleret med vædderhoveder, dekoreret i farver og guld med høns, indvendig dekoreret med insekter. Mærket med krydsede pile i guld. Sèvres stil. 19. årh.s slutning. H. 21,5/26. Diam. 25.
Reparation ved hanke. Slibning på kant, to hanke mangler. Et vædder med reparation på horn. Slitage på horn. Aflejringer indvendig.
Varia, 2. august 2018
Vurdering
Hammerslag