2143/16
Konrad Alexander Müller-Kurzwelly (f. Chemnitz 1855, d. Berlin 1914)
Landskab med aftenrøde over en sø. Sign. Müller-Kurzwelly. Olie på lærred. 33×55.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer. Afskalninger. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag