2131/​994

Jørn Utzon (f. København 1918, d. Helsingør 2008)

Tre skamler samt et sofabord med stel af aluminium. Sæde betrukket med sort skind. Sofabord med top af hvidt laminat. Skamler: H. 44. Diam. 57. Sofabord: H. 33. Diam. 50. (4)

Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.

Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og rust på stel. Laminat top med kraftig pletter og slitage. Skind med kraftig slitage, pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

28 bud

7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.600 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 750 DKK
700 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK