Jørn Utzon (f. København 1918, d. Helsingør 2008)
Tre skamler samt et sofabord med stel af aluminium. Sæde betrukket med sort skind. Sofabord med top af hvidt laminat. Skamler: H. 44. Diam. 57. Sofabord: H. 33. Diam. 50. (4)
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og rust på stel. Laminat top med kraftig pletter og slitage. Skind med kraftig slitage, pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
28 bud