Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“Sol dyr”, 1951. Sign. M.B. Olie på lærred. 46×65.
NB:Mogens Balle: “Sol dyr”, 1951. Signed M.B. Oil on canvas. 46×65 cm. Literature: Henning Smidth no. 1951–005. Titel, datering samt litteraturhenvisning er rettet (maleriet er fra 1951 og ikke 1949)
Litteratur: Henning Smidth nr. 1951–005. Udstillet: “Spiralen”, København, 1951. Udstillet: “Mogens Balle - The Sensing Artist”, Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts Museum, Cobra Museum voor Moderne Kunst, Amstelveen, Holland, 2009–2010, kat. nr. 11.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 9. december 2020