2115/121
Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Et grønlandsk fjordparti med fangere på vandet. Sign. Em. A. P. Olie på lærred. 34,5×48,5.
Krakeleringer. Minimal afskalning og retouchering ved kant. Enkelte steder let forrenset.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud