1504/978
Fritz Hansen design
Tre-personers sofa med stel af elm, løse hynder i sæde og ryg med mønstret møbelstof. Model 1590 A. Udført hos Fritz Hansen, 1930–40'erne. L. 172.
Litteratur: Fritz Hansen katalog 1942 s. 6.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre ridser og mærker. Let løse samlinger. Senere betræk med let brugsslitage
Moderne kunst og design, 20. januar 2015
Vurdering
Hammerslag