1504/​978

Fritz Hansen design

Tre-personers sofa med stel af elm, løse hynder i sæde og ryg med mønstret møbelstof. Model 1590 A. Udført hos Fritz Hansen, 1930–40'erne. L. 172.

Litteratur: Fritz Hansen katalog 1942 s. 6.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre ridser og mærker. Let løse samlinger. Senere betræk med let brugsslitage

Moderne kunst og design, 20. januar 2015

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK