Heinrich E. C. Wenck (f. Aarhus 1851, d. 1936)
Stort dobbelsidet skrivebord samt armstol af mahogni, massiv bordplade, front og bagside med skuffer og låger. Ca. 1910. H. 80. L. 173. B. 116. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Aflåst og uden nøgle.
Ældre malerier og møbler, 4. juli 2016