2438/895
Mælkekande af hammerslået sterlingsølv med stjerthank af ibenholt. Georg Jensen efter 1945. Dessin 80E. Vægt 380 gr. H. 12.
Fremstår med let alders- og brugsslitage herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag