2420/​2024

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Støvkapsel af forgyldt metal. Ø 50 mm. Kæde af guldbelagt metal. Uret (uden kæden) vejer ca. 85 g. 1910–20'erne.

Æske medfølger.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion
Kategori

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Solgt

Hammerslag

5.000 DKK  

11 bud

Tidspunkt Byder Bud
900678 5.000 DKK
818051 (Autobud) 4.800 DKK
1154635 4.600 DKK
818051 (Autobud) 4.400 DKK
1154635 4.200 DKK
818051 (Autobud) 4.000 DKK
1154635 3.800 DKK
818051 (Autobud) 3.600 DKK
846622 3.400 DKK
818051 3.200 DKK
1154635 3.000 DKK