2445/​804

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

“Havfrue-Kumme”. Skål af terrakotta dekoreret med grøn glasur med brune elementer. Udført og stemplet hos P. Ipsen, Kjøbenhavn, 120. H. maks. 14. B. 15. L. 21.

Litteratur: “Den ukendte Georg Jensen”, Georg Jensen Selskabet. Benævnt i modeloversigt over Georg Jensens arbejder udført hos P. Ipsens Enke, s. 23 og ill. s. 25.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle afslag på kanter, heraf nogle med reparation.

I Lyngby
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?