2443/531
Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
Rund vase af terrakotta støbt med stiliseret ornamentik og blade. Dekoreret med orangebrun, mørkebrun og grøn glasur. Sign. monogram, udført og stemplet hos P. Ipsen, Kjøbenhavn, 607. H. 29,3. Diam. 19.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på fodrand. Flere mindre glasurafslag på reliefdekor.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
22 bud