1544/1675
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus med ung pige i renaissance dragt, patineret skive, tilhørende klokke af glas med base af rosentræ. 19. årh.s midte. Kaminur H. 33. B. 26. D. 10. Klokke H. 47. B. 35. D. 17.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Afslag på basen. Pendul og Optræksnøgle medfølger.
Varia, 29. oktober 2015
Vurdering
Hammerslag
12 bud