Foto endnu ikke klar
1514/​21

Figurtegning med en ung knælende pige ved siden af en siddende mand. Usigneret. Betegnet på bagsiden Eckersberg, Collins Auktion 1886, Rosenberg. Bly og pen på papir monteret på papir. 20, 5×16,5.

Proveniens: Assessor G. Collins dødsboauktion, 1886, enten nr. 39: “Fire forskjellige Figurtegninger”, eller nr. 40: “Tre forskjellige Figurtegninger”. Købt af Rosenberg.

Papiret er gulnet.

Ældre malerier og møbler, 30. marts 2015

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK