Figurtegning med en ung knælende pige ved siden af en siddende mand. Usigneret. Betegnet på bagsiden Eckersberg, Collins Auktion 1886, Rosenberg. Bly og pen på papir monteret på papir. 20, 5×16,5.
Proveniens: Assessor G. Collins dødsboauktion, 1886, enten nr. 39: “Fire forskjellige Figurtegninger”, eller nr. 40: “Tre forskjellige Figurtegninger”. Købt af Rosenberg.
Papiret er gulnet.
Ældre malerier og møbler, 30. marts 2015