2039/743
Hans Bunde (f. 1919, d. 1996)
Kasserolle af sterlingsølv, hank af udskåret palisander. Udført og stemplet hos Cohr. Vægt 317 g. H. inkl. hank 10,7. L. 25.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hank en smule løs i montering.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag