Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/4”. Pendel med bajonetfatningshus af bruneret messing, overskærm af gullakeret metal, mellemskærm- og underskærm af et-lags opalglas, bundskål af matglas. Skærmholder med trådben. Stemplet PH-4, Patented. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. Diam. 40.
Alder og brugspatina, herunder ridser, mærker og pletter. Lak med nogle afskalninger. Overskærm med gule malingspletter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. august 2016