2141/715
Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)
“Bridgelampe”. Standerlampe af bøg på trepasfod, plisseret skærm af akryl. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 155.
Litteratur: “Bygge og Bo”. 16. årgang. Efterår 1950. Hæfte 2–3.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Reparation ved messingring. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 12. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud