1635/​530

Mogens Lassen, tilskrevet (f. København 1901, d. Holte 1987)

Højrygget øreklapstol med ben af bejdset bøg. Justerbar nakkepude, sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med grønt velour.

Litteratur: Sigvard Bernadotte & Johs Lehm-Laursen, “Dansk Boligkunst 1947”, bd. II, lignende afbildet side 212.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker på ben.

Moderne kunst og design, 30. august 2016

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK