2439/1531
Ostindisk terrin med “Antike Hoveder”, oval form, modelleret med to hanke, dekoreret med profil i grisaille på brunrød grund med lilla perleramme. Qianlong 1736–1795. L. inkl. hanke 29 cm.
Litt.: Bredo L. Grandjean, Dansk Ostindisk porcelæn, København 1965. p. 72.
Dette emne handles i fuldmoms
Aldersrelaterede spor. Lågknop nyforgyldt - med ridser/afslag.
Vurdering
Hammerslag
29 bud
869816 | ||
164145 | ||
869816 | ||
164145 (Autobud) | ||
869816 | ||
164145 (Autobud) | ||
869816 | ||
164145 (Autobud) | ||
869816 | ||
164145 (Autobud) | ||
869816 | ||
164145 (Autobud) | ||
869816 | ||
164145 (Autobud) | ||
869816 | ||
164145 (Autobud) | ||
869816 | ||
164145 (Autobud) | ||
869816 | ||
164145 (Autobud) | ||
869816 | ||
164145 | ||
808896 (Autobud) | ||
164145 | ||
808896 (Autobud) | ||
164145 | ||
808896 | ||
910547 | ||
808896 |