2439/​1531

Ostindisk terrin med “Antike Hoveder”, oval form, modelleret med to hanke, dekoreret med profil i grisaille på brunrød grund med lilla perleramme. Qianlong 1736–1795. L. inkl. hanke 29 cm.

Litt.: Bredo L. Grandjean, Dansk Ostindisk porcelæn, København 1965. p. 72.

Dette emne handles i fuldmoms

Aldersrelaterede spor. Lågknop nyforgyldt - med ridser/afslag.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

29 bud

869816 4.800 DKK
164145 4.600 DKK
869816 4.400 DKK
164145 (Autobud) 4.200 DKK
869816 4.200 DKK
164145 (Autobud) 4.000 DKK
869816 3.800 DKK
164145 (Autobud) 3.600 DKK
869816 3.400 DKK
164145 (Autobud) 3.200 DKK
869816 3.000 DKK
164145 (Autobud) 2.900 DKK
869816 2.800 DKK
164145 (Autobud) 2.700 DKK
869816 2.600 DKK
164145 (Autobud) 2.500 DKK
869816 2.400 DKK
164145 (Autobud) 2.300 DKK
869816 2.200 DKK
164145 (Autobud) 2.100 DKK
869816 2.000 DKK
164145 1.950 DKK
808896 (Autobud) 1.900 DKK
164145 1.850 DKK
808896 (Autobud) 1.400 DKK
164145 1.350 DKK
808896 1.300 DKK
910547 1.250 DKK
808896 1.200 DKK