Fransk kaminur af forgyldt bronze, ved urhus læsende kvinde omgivet af bøger og en guitar, soklen dekoreret med blomster, forsølvet urskive med romertal. Urværk stemplet Pons. 19. årh. H. 48.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Optræksnøgle og pendeul medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021