Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)
Pierre Jeanneret (f. Genneve 1896, d. Chandigarh 1967)
“LC 2”. Fritstående tre-personers sofa med stel af forkromet stål. Løse hynder i sider, sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og mærket hos Cassina. L. 180.
Stemplet nr. 155859
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 6. august 2024
15 bud