2432/​810

Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)

Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)

Pierre Jeanneret (f. Genneve 1896, d. Chandigarh 1967)

“LC 2”. Fritstående tre-personers sofa med stel af forkromet stål. Løse hynder i sider, sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og mærket hos Cassina. L. 180.

Stemplet nr. 155859

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds.

I Lyngby
Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1047474 18.000 DKK
864665 17.500 DKK