Foto endnu ikke klar
883/​341

Jean Louis Benjamin Gros (f. 1793, d. 1870)

Fransk console dessert af mahogni med beslag af forgyldt bronze, plade af hvid marmor, front med dør flankeret af afrundede hylder. Stemplet under pladen 'GROS PARIS' og bagsiden brændemærket med Frederik VIIIs kronede monogram samt stensil nummereret 'A715' som inventarnr. på Amalienborg. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 102. B. 137. D. 44.

Proveniens: Frederik VIII af Danmark; sønnen Christian X af Danmark; sønnen Arveprins Knud af Danmark; datteren Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia og tæpper, 28. november 2018

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK